فرزند وسط بودن بهتر است یا اول و آخر بودن؟

bells.ir_ فرزند وسط

آیا فرزند وسط بودن یا فرزند اول یا فرزند آخر برای والدین تفاوت دارد؟

فرزندان وسط از دید پدر و مادر:

از دید یک پدر و مادر منطقی، ترتیب فرزندان مهم نیستند و همه فرزندان برایشان یکسان هستند. البته ناگفته نماند که بعضی از والدین با بعضی

از فرزندانشان راحت تر هستند چون با آنها هماهنگ تر هستند ولی یادمان نرود که تمام فرزندان را پدر و مادر تربیت می کنند و بر اساس زمانی که برای تربیت آنها می گذارند، باید انتظار داشته باشند.

bells.ir_روز جهانی فرزند وسط

فرزند وسط از دید خود فرزند:

فرزندان وسط بدلیل اینکه والدین استرس ناآشنا بودن با تربیت فرزند اول و نحوه بزرگ کردن او را ندارند، مستقل تر هستند و این فرزندان آزادتر هستند و فشار کمتری روی آن هاست. آن ها در دوران کودکی کمتر تنبیه می شوند و همین امر در طول زمان باعث می شود استقلال و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. ( توجه کنید که تنبیه فرزندان باعث از بین رفتن استقلال و اعتماد به نفس او می شود و نکته مثبتی ندارد)

بچه های وسط که معمولا به صلح طلب معروف هستند می دانند چگونه مذاکره کنند. آن ها مهارت های مذاکره، همدلی و انعطاف پذیری را به خوبی بلد هستند و افکار خلاقانه و متفاوتی دارند و در روابطشان با دیگران احساس خوشحالی می کنند.

تحقیقات نشان داده است که بچه های وسط در روابطشان وفادارتر هستند و سعی می کنند رابطه شاد و رضایت بخشی داشته باشند و تعداد دوستانشان بیشتر از فرزندان اول و آخر است.

داشتن خواهر و برادر بزرگ تر و کوچک تر به موقعیت شغلی بچه های وسط کمک می کند. بچه های وسط از خواهر یا برادر بزرگ تر خود چیزهای زیادی یاد می گیرند و در واقع اولین الگوی آنها هستند. اگر فاصله سنی فرزند اول و دوم کم باشد بی تردید آنچه فرزند دوم از خواهر یا برادر بزرگتر خود می آموزد بیشتر از پدر و مادرش خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید  مداد سیاه دزد و خیّر | 2 نوع رفتار با کودک و 2 نتیجه متفاوت

نمونه های شاخص فرزند وسط در دنیا:

_طبق تحقیقات به دست آمده از سال ۱۷۸۷ در آمریکا نیمی از رئیس جمهورهای آمریکا فرزند وسط بوده اند.

و البته افراد موفق و مشهور دیگری هم هستند که می توان از بین آن ها بیل گیتس و مارک زاکربرگ را نام برد.

آیا دلیل خاصی وجود دارد که بچه های وسط موفقتر است؟

یکی از دلایل مهم موفقیت بچه های وسط این است که باید برای جلب توجه دیگران حتی پدر و مادر خود، با خواهر و برادر بزرگتر یا کوچکتر خود  رقابت کنند و هرگز دست از تلاش بر ندارند. اگر به دنیای بزرگسالان نیز توجه کنید متوجه خواهید شد که هر کسی که تلاش کند بالاخره نتیجه اش را خواهد دید.

نویسنده : محمود حسنی زاده مدیر وبسایت بلز (  www.bells.ir  )

3 دیدگاه برای “فرزند وسط بودن بهتر است یا اول و آخر بودن؟

  • محمود حسنی زاده گفته:

   سلام آقا شهاب عزیز
   ممنون از نظر شما
   آرزوی موفقیت برای شما هم دارم.

دیدگاه‌ها بسته شده است.